Anasayfa » Dini Haberler » Sarayda ezan okudu, gündeme oturdu!

Sarayda ezan okudu, gündeme oturdu!

Müslümanların yaptırdığı, ancak sonradan Katoliklerin eline geçen sarayda Suriyeli bir müzisyen tarafından ezan okunması İspanya gündemine oturdu.

1330’larda Müslüman hükümdarlar tarafından yaptırılan Granada’daki Endülüs Sarayı, Katolik İspanyolların bölgeyi tekrar ele geçirmesi ile 500 yıldan uzun süredir ezan sesinden mahrumdu. Bunun farkında olan Suriyeli Müzisyen Mouaz Al-Nass, saraya yaptığı gezi sırasında, ‘bu saray, Allah’ın ismini duymayı özlemiştir’ diyerek ezan okumaya başladı.

Kırmızı duvarlarına atıfla Arapça Qalat Al-Hamra olarak bilinen Alhamra Sarayı, 1330’lu yıllarda İspanya’nın Müslüman yönetiminin sonlarına doğru Granada Müslüman hükümdarı tarafından askeri bir kale olarak inşa edilmişti. Endülüs Devleti’nin sona ermesi ile birlikte bu saray sadece turistik bir hüviyet taşıyor.

Alhamra Sarayı’na geziye giden Al-Nass, okuduğu ezanı sosyal medya üzerinden paylaşınca İspanya’da tartışmalar başladı. Al-Nass’ın videosu Youtube’da milyonlarca izlenme alırken, İspanyol medyasının en çok tartışığı konulardan biri haline geldi.

En. Abna’nın haberine göre saray, İspanya Katolik ordusuna geçmeden önce Endülüs’ün son ayakta kalmış kalesiydi ve bu kalede Katolik işgalinin ardından Müslümanlar, Hristiyanlığa işkence yolu ile geçirilmeye çalışılmıştı.

Bu da ilginizi çekebilir

Bodrum Kalesi’ne de camiye de karşılar

Dünyanın en büyük sualtı arkeoloji müzesine ev sahipliği yapan Bodrum Kalesi, kapsamlı bir restorasyona alınıyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir