Anasayfa » Diyanet Fetvalar » Kur’an okuma karşılığında ücret almak caiz midir?

Kur’an okuma karşılığında ücret almak caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an-ı Kerim’in para karşılığında okunmasının dinen caiz olmadığı, alınacak paranın helal de olmayacağı açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, bu konuda sıkça gelen Kur’an okuma karşılığında ücret almak caiz midir? ve benzer sorular üzerine şu fetvayı verdi:

Kur’an-ı Kerim okumak bir ibadettir. İbadet, dünyevi bir menfaat için değil, sadece Allah rızası için yapılır. Bu sebeple, Kur’an-ı Kerim’in para karşılığında okunması ve okunan Kur’an karşılığında para verilmesi dinen caiz değildir. Böyle bir okumadan dolayı sevap da yoktur (Mevsıli, el-İhtiyar, II, 142, İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, IX, 76-77).
Bu sebeple bir kimsenin geçmişlerinin ruhuna bağışlamak üzere ücretle Kur’an-ı Kerim okutması, hatim indirtmesi yerine, bizzat kendisinin bildiği sureleri okuması doğru olur.
Ancak pazarlık yapılmadan ve paradan söz edilmeden, Allah rızası için Kur’an okumuş veya hatim indirmiş olan bir kimseye hediye olarak münasip bir teberruda bulunmakta dinen sakınca yoktur. Ancak bir yörede okunan Kur’an-ı Kerim için para verilmesi örf haline gelmiş ve her iki taraf da bu durumu biliyorsa, verilen para hediye değil ücrettir. Bu nedenle bu parayı almak helal olmaz.

Bu da ilginizi çekebilir

Nişanlıların Nikah Kıymaları Uygun mudur?

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, bu konuda sıkça gelen Nişanlıların rahat görüşebilmek için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir